Praktické informace

Z praktických informací je třeba na prvním místě zmínit fakt, že Španělsko je velmi bezpečnou zemí a Malorka taktéž. Drobným krádežím se ale lidé bohužel nevyhnou téměř všude, proto je třeba nechávat si drahé předměty v trezoru v hotelové recepci. Ke vstupu na španělské území stačí turistům pouze platný cestovní pas anebo občanský průkaz. Ideální nejen pro studenty je vzít si s sebou také platnou ISIC kartu, na kterou lze získat spoustu zajímavých slev.

K tomu, abyste byli v případě nějakého úrazu anebo jiných zdravotních potíží ošetřeni, je třeba mít Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ideální je pořídit si ještě cestovní připojištění. Lékaře vám přivolají ochotně na recepci jednotlivých hotelů, které s nimi mají uzavřeny smlouvy. Jinak léky ve Španělsku, a tedy i na Malorce jsou poměrně drahé, jelikož si u nich musí zákazník platit čtyřicetiprocentní spoluúčast. K řízení automobilu je nutné pouze vlastnit platný řidičský průkaz. Pokud si ale chtějí turisté auto půjčit, je požadován věk minimálně 21 let a 3 roky starý řidičský průkaz! Pro řidiče platí bodový systém, stejně jako je tomu i v České republice.

Napětí v elektrické sítí na Malorce je stejné jako v České republice, tedy 220 V. Setkat se ale také návštěvníci Malorky mohou ve starších hotýlcích se zásuvkami o napětí na 125 V. Takzvaný adaptador lze ale sehnat v každém obchodě. Informace pro turisty jsou poskytovány v místech zvaných Oficina de Información Turística. Lze zde také pořídit i prospekty v jiných jazycích než ve španělštině.

Ve Španělsku se platí Eurem a směnárny se nacházejí prakticky na všech recepcích hotelů a mnohdy i v malých kancelářích přímo na pláži. V bance zaplatí turisté za směnu takzvaný manipulační poplatek. Příznivci nakupování se přijdou na své na pěší zóně ve městě Palma de Malorka, kde se nachází velké množství značkových obchodů. Nejčastěji se nakupují mallorské perly, keramika a pověstné místní bylinkové likéry.

Velmi důležitý je i na Malorce pitný režim! Voda z vodovodu je tady sice pitná, nicméně její chuť zrovna valná není. Často je poměrně slaná. Poštovní známky lze zakoupit logicky na každé poště a také v novinových stáncích. V restauracích, hotelech a také ve vozech taxislužby je zvykem dávání spropitného, jehož výše se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 procent. V restauraci vám číšník přinese talířek, na němž je účet, který zaplatíte položením daného obnosu. Na Malorce se také každý týden konají městské trhy, a to na různých místech, pravidelně však pouze ve větších městech.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist